TYMY - Středisko volného času, p.o. Holešov

Jak nás kontaktovat

  • +420 734 358 563
  • +420 573 396 928
  • vsetuly@centrum.cz
  • Sokolská 70, Holešov 769 01

Brána dalšího vzdělávání

Webové stránky kroužků

Blížící se akce

Výlety a zájezdy za kulturou

SponzořiSpolupracující organizaceStředisko volného času TYMY - ekatalog.czStř ediska volného času - ekatalog.cz

Alba na rajčeti

Přihlášení

Historickým vozidlem Škoda Popular se mohli projet účastníci hry „Po stopách historie“ v Holešově

V rámci letošních oslav 100. výročí založení samostatného Československa uspořádalo SVČ – TYMY Holešov ve spolupráci s Aktivem Parlamentu dětí a mládeže zajímavou hru, která byla určena pro děti i dospělé pod názvem Po stopách historie. Toto zajímavé, dobrodružné putování Holešovem se uskutečnilo v sobotu 27. 10. 2018, den před významným svátkem.

Pro účastníky hry byla přepravena cca 3 kilometrová trasa, která vedla zajímavými historickými místy našeho města - z náměstí ulicí Palackého, dále ulicí Vladimíra Groha na místní hřbitov, zde se „hráči“ zastavili u hrobu Josefa Drásala, poté navštívili památník osvobození, dále pokračovali ulicí Mirko Očadlíka přes Plačkov do Smetanových sadů. Tady zjišťovali údaje o založení 1. základní školy Holešov, autora památníku Bedřicha Smetany. Dále trasa pokračovala ulicí Masarykova do Amerického parku. Tady byly další úkoly. Trasa dále pokračovala k ZUŠ, do zámku k památníku F. X. Richtera a odtud přes Holajku na Židovský hřbitov a cíl byl opět na náměstí E. Beneše, kde museli účastníci hry vypátrat budovy bývalých radnic a najít také lípu svobody. Vzhledem k tomu, že sobotní počasí příliš nepřálo, dokonce začalo pršet a bylo velmi nevlídno, přicházeli účastníci do cíle velmi prokřehlí, ale šťastní, že celou trasu absolvovali a většina úkolů se jim podařila nalézt a splnit. Na úplný závěr museli z písmenek složit heslo, které znělo „Krásné město“. Myslím si, že po absolvování této trasy museli všichni uznat, že Holešov je velmi krásné město s mnoha historickými zákoutími a krásnými památkami. Na účastníky „Putování po stopách historie“ čekal pamětní list a placka s trikolórou. Milým překvapením byla návštěva říšského hraběte Rudolfa Christiana Wilhelma Wrbna – Kaunitz s jeho chotí, bavorskou princeznou Elvírou Alexandrou Wittelsbach von Bayern, které doprovázel baron von Ringhoffer. Všichni tři přijeli na deštivé náměstí v kočáře a úpěnlivě bránili končící Rakousko Uherskou monarchii. Nebylo jim to však nic platné, všichni ostatní radostně vítali blížící se vznik samostatného Československa. Tuto myšlenku podpořili také dva Slováci, kteří přijeli do Holešova ze Staré Turé a zúčastnili se také této akce. Pokrok a vývoj nejde zastavit, dokazovalo to také historické vozidlo z první republiky Škoda Popular (rok výroby 1937), které všichni obdivovali a mohli se v tomto nádherném automobilu také svézt. Děkujeme panu Samohýlovi, který nám tento automobil zapůjčil ze své historické sbírky veteránů a panu Sigmundovi, který tento automobil do Holešova přivezl. Všichni, kteří se nechali automobilem svézt, byli nadšeni i díky tomu, že toto historické vozidlo „účinkovalo“ v mnoha filmech, např. v populárních Četnických humoreskách.
Akce „Po stopách historie“ byla velmi úspěšná. Děkujeme všem, kteří i za nepříznivého počasí vyrazili s deštníkem ze svých domovů. Velké poděkování si zaslouží také pan Jiří Frank za pomoc s touto akcí. Děkujeme také všem účinkujícím v historických kostýmech, především panu Leoši Thomajerovi a Karlu Loučkovi a také všem členům Aktivu Parlamentu dětí a mládeže. Za ozvučení celé akce si zaslouží velké poděkování Lukáš Leško. Společně jsme tak oslavili 100 let od založení Československa. Přejeme oběma státům, aby i nadále oba státy vzkvétaly a jejich národy žily v míru a pokoře.
Jarmila Vaclachová, ředitelka SVČ - TYMY