Kroužek mladých rybářů zahájil činnost

Kroužek mladých rybářů v novém školním roce zahájil činnost

Jako každý rok, v druhé polovině září, odstartoval svou činnost další ročník rybářského kroužku Mladý rybář, který již tradičně probíhá v rámci TYMY Všetuly. Letošní ročník se setkal s velkým zájmem ze strany dětí i rodičů, kdy je do kroužku přihlášeno 28 účastníků. To je za posledních mnoho let nejvyšší počet, který svědčí o popularitě rybářského sportu a vztahu k přírodě mezi dětmi i v dnešní době, v konkurenci mnoha jiných zájmových aktivit a sportů. Kroužek je určen dětem od 8 do 15 let. Vedoucími kroužku jsou Stanislav Jaša a Jiří Navrátil.

První říjnový týden a jeho pěkné počasí byl v pátek 6. 10. využit k terénní výuce na Rybníčkách v Holešově. Děti byly seznámeny s významem vody v krajině, tokem řeky, rybími pásmy s významem splavů a rybníků. Seznámily se s druhy ryb, které lze na revírech v Holešově a okolí chytit, s vodními rostlinami i životem kolem vody. Součástí byla i praktická ukázka metod lovu a rybolovných technik, nástrah, návnad a vybavení.

Kromě dětí z rybářského kroužku byla tato praktická výuková hodina uspořádána pro děti ze školní družiny při 1. ZŠ Holešov pod vedením pana Igora Barančíka. Rybářský kroužek se tak snaží být aktivní i mimo rybářskou veřejnost.
Tyto praktické hodiny se setkaly s velkým zájmem dětí a při krátké praktické ukázce rybolovu se navíc podařilo ulovit kapra 54 cm a jednoho cejna, což je důkazem, že ryby v holešovských revírech opravdu jsou.
Náplň kroužku je rozdělena na 2 části. První je část teoretická, v níž se děti naučí poznávat jednotlivé druhy našich ryb a další vodní organismy, dozvědí se zajímavé informace o jejich životě a získají znalosti bližších podmínek výkonu rybářského práva. Druhá je část praktická, ve které se děti naučí navazovat háčky, sestavovat udice, nahazovat a zvládnou základy plavané a položené.
V dubnu 2024 děti absolvují závěrečné zkoušky a bude jim vystavena první povolenka k lovu ryb. Po jejím získání začne ryze praktická část kroužku – samotné rybaření na revírech. Každoročně je pak na přelomu května a června kroužek ukončen tradičními Rybářskými závody mládeže, které jsou určeny jak žákům, kteří kroužek aktuálně navštěvují, tak těm, kteří jej navštěvovali i v minulých letech.

Zpracoval:
Mgr. Stanislav Jaša
vedoucí kroužku Mladý rybář