Vánoce na Hané a Valašsku

V TYMY OPĚT OŽILY VÁNOČNÍ ZVYKY A TRADICE HANÉ A VALAŠSKA

Již od roku 2003 pořádá SVČ TYMY tradiční akci Vánoce na Hané a Valašsku.

Jsme moc rádi, že v letošním roce se akce uskutečnila bez jakýchkoliv omezení ve dnech 23. + 24. 11. 2022 Celkem se akce zúčastnilo 400 dětí z 1.ZŠ Holešov, MŠ Sluníčko, K.O.S.A. Žopy, MŠ Všetuly, MŠ Prusinovice, MŠ Rychlov, MŠ Bph Sokolská, MŠ Martinice, OU + ZŠ Holešov a ZŠ Oskol Kroměříž.

Děti se v devadesátiminutovém programu dozvěděly o tom, jak trávili vánoční svátky naši předkové, dozvěděly se o zvycích, tradicích, měly možnost ochutnat hanácké i valašské koláče a také čaj z devatera kvítí.

Také letos se děti mohly setkat s postavičkami ponocného, Lucie, Mikuláše, čerta

a anděla.

Všichni účastníci této akce měli možnost obdivovat krásné hanácké a valašské kroje a na památku si domů odnesli vyzdobený papírový zvoneček, perníček a recepty tradičních vánočních valašských pokrmů a napsali dopis Ježíškovi. Také se podívali, jak se vyrábí adventní věnce a také si u velkého betléma zazpívali vánoční koledy za hudebního doprovodu keyboardu a houslí s manžely Stoklasovými.

Nádherná atmosféra a rozzářené dětské oči provázely oba dny. Chtěla bych poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě této velmi náročné akce.

Děkujeme studentům VOŠ a SPGŠ Kroměříž za pomoc a spolupráci.

Velmi děkujeme paní Bronislavě Milé a Magdě Müllerové za ukázky lidových tradic, a jak se slavily Vánoce na Hané a Valašsku.

Všem Vám přejeme klidný a láskyplný adventní čas.